WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 grudnia
im. Marii, Makarego

Świdnica: Multimedialny projekt

Środa, 13 października 2021, 9:47
Aktualizacja: 9:48
Autor: red
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
3836 LEM. To nie tylko nazwa asteroidy odkrytej w 1979 roku i nazwanej na cześć najsłynniejszego polskiego autora z nurtu fantastyki naukowej, to także nazwa niezwykłego projektu multimedialnego stworzonego, aby upamiętnić polskiego autora w roku 2021, który został ogłoszony rokiem Stanisława Lema.

11 października, w sali widowiskowej Powiatu Świdnickiego przy I Liceum Ogólnokształcącym, zebrała się młodzież ze szkół ponadpodstawowych podległych powiatowi, która odbyła niezwykłą podróż w odległe galaktyki poznając przy okazji postać Stanisława Lema. Lem był autorem kilkudziesięciu publikacji, od wierszy, poprzez powieści, na felietonach kończąc, którego dzieła przetłumaczono, według niektórych źródeł, na ponad 50 języków.

Podczas spektaklu, którego głównym planem był kokpit międzygalaktycznego statku kosmicznego, młodzież wsłuchiwała się w wywiad z nieżyjącym już Lemem. Postać pisarza przypominała wirtualny, elektronowy mózg a jego interlokutor był bliżej nieokreśloną, rozumną i inteligentną formą życia, która, choć myśląca, nie potrafiła zrozumieć wszystkich wymiarów człowieczeństwa i działalności artystycznej Stanisława Lema. Pisarz cierpliwie tłumaczył skomplikowane aspekty działalności człowieka, jego pęd do poznawania i odkrywania tego co nieznane, ale i destrukcyjny wpływ na otoczenie. Przy okazji pisarz opowiadał o sobie: jak wyglądały jego początki kariery pisarskiej, mówił o rodzinie, swojej słabości do słodyczy i likierów.

Autorem projektu jest Dariusz Miziarski, organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy i I Liceum Ogólnokształcące a patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Świdnicy i Starosta Świdnicki.

Czytaj również

Żłobek otwarty!

Uczniowie na wycieczkach

Wizyta mobilnego centrum

Uzdolniona uczennica

Świąteczna poczta

Przedszkolaki i górnicy

Artystyczna wizyta

Rozbłysła choinka

Kolejowy Mikołaj

O historii Żydów

Spotkanie z Hanną Śleszyńską

Żłobek od 1 grudnia