Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 1626
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Nasz głos w państwie

Niedziela, 18 października 2015, 6:50
Aktualizacja: 7:51
Autor: opr.red.
Marcinowice: Nasz głos w państwie
Fot. www.marcinowice.pl
Delegacja gminy Marcinowice wzięła udział w XVI Kongresie Gmin Wiejskich, który odbył się w dniach 6 i 7 października w Serocku. Gminę reprezentowali: wójt Władysław Gołębiowski, przewodnicząca Rady Gminy Bożena Lema, skarbniczka Anna Czernicka, kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Gospodarki Komunalnej Ewa Fiedler–Łeńska, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Iwona Wiśniewska oraz sołtys Gruszowa Katarzyna Taratuta.

– Łączmy siły. My wójtowie, burmistrzowie, skarbnicy, radni gmin wiejskich, dobrze wiemy, że za nas nikt naszej pracy nie wykona – mówił otwierając Kongres Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. – Jesteśmy najbliżej codziennego życia mieszkańców naszych gmin. Czujemy się odpowiedzialni za zadania swoje i nie swoje. Dlatego nie możemy pozwolić, by nas nieustannie zbywano z naszymi słusznymi wnioskami, by odsyłano nas „na później”, opędzano się od nas albo wręcz łajano, jak byśmy byli nieudacznikami i leniami. Koleżanki i Koledzy, czas to wreszcie powiedzieć i wyciągnąć z tego najdalej idące wnioski.

Na Kongres, który odbywał się jednocześnie z II Forum Skarbników, przyjechało ponad 800 osób: wójtów, burmistrzów, skarbników, przewodniczących rad samorządów wiejskich i miejsko-wiejskich. W kongresowych debatach z samorządowcami wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Ochrony Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Edukacji Narodowej, banków spółdzielczych, Banku Gospodarstwa Krajowego, Związku Banków Polskich i kancelarii prawnych. Uczestnicy Kongresu mieli również okazję do zapoznania się z ofertą wystawców: instytucji, wydawnictw i firm, których działania są związane z obszarami wiejskimi.

Gmina jest członkiem ZGW od niedawna. Przypomnijmy, że uchwałę w tej sprawie podjęto na sesji 24 czerwca. – Istnieje potrzeba naszej obecności w tym związku, bo nieobecni nie mają racji – argumentował wówczas wójt Władysław Gołębiowski.

Ze 169 gmin z Dolnego Śląska aż 133 to gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, a w ZGW było ich do tej pory zaledwie 89. Obecność w tym gremium to ważny głos, który jest słyszalny na poziomie państwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group