WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 grudnia
im. Franciszka, Ksawerego

Nowice: Nowice ugoszczą kolarzy

Sobota, 5 czerwca 2021, 9:21
Aktualizacja: 9:21
Autor: red
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Nowice po raz kolejny staną się stolicą polskiego kolarstwa, a do gminy Jaworzyna Śląska zawitają nie tylko reprezentanci klubów z całej Polski, ale też plejada najbardziej utytułowanych polskich kolarzy, którzy zapisali wiele wspaniałych kart w historii tego sportu. Na czele imprezy stanie niezawodnie wywodzący się z Nowic Tadeusz Mytnik – medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata i wielokrotny mistrz Polski. Przed nami VII edycja wyścigu.

To będzie z całą pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń kolarskich w Polsce. Kilkuset zawodników będzie się ścigać na trasie wyścigu „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika”, która w tym roku przebiegać będzie przez aż cztery miejscowości naszej gminy – Nowice, Bolesławice, Stary Jaworów i Piotrowice Świdnickie. Organizatorami są Miejski Klub Sportowy Karolina Jaworzyna Śląska oraz Stowarzyszenie „Nowice – nasza wieś”. W organizację włącza się corocznie także sam Tadeusz Mytnik – jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w naszym kraju, członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego który pierwsze sportowe kroki stawiał właśnie w gminie Jaworzyna Śląska, w MKS „Karolina”.
– Pomysł zorganizowania wyścigu zrodził się w 2014 r., przy okazji odwiedzin Tadeusza Mytnika w rodzinnych stronach. Ideą wydarzenia od samego początku jest popularyzacja kolarstwa wśród miejscowych dzieci i młodzieży. Już pierwsza edycja wyścigu w 2014 r. zdobyła uznanie kolarzy i działaczy oraz na stałe weszła do kolarskiego kalendarza. Rok później naszą gminę odwiedziły inne sławy światowego kolarstwa: Józef Beker, Mieczysław Cielecki, Henryk Charucki, Jan Brzeźny, Jan Faltyn, Mieczysław Nowicki oraz Rajmund Zieliński. Dla wielu uczestników wyścigu, a także organizatorów i sponsorów zdjęcie z mistrzem olimpijskim lub mistrzem świata było przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci. W ubiegłym roku pandemia uniemożliwiła organizację wyścigu. Z tym większym zapałem przystąpiliśmy do działania w tym roku. Liczymy na to, że 3 lipca spotkamy się w Nowicach w doskonałych nastrojach i z żyłką rywalizacji na trasach. Zapraszamy – mówi Rafał Kwiatkowski, prezes MKS Karolina w Jaworzynie Śląskiej.

W wyścigu mogą wziąć udział zawodnicy w każdym wieku - zrzeszeni, którzy posiadają aktualną licencję kolarską i ważne badania lekarskie oraz niezrzeszeni po wypełnieniu oświadczenia (w dniu zawodów). Dzieci startują za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów, w ich obecności. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy jbielik1972@wp.pl najpóźniej do 30 czerwca. – Wszystkim, którzy nie zdążą się zapisać w tym terminie, albo mimo wcześniejszych planów zechcą jednak dołączyć do wyścigu, zapewniamy możliwość zapisania się w dniu wydarzenia. Biuro zawodów będzie czynne w Nowicach w „Koziarni” w godzinach od 8.00 do 9.30 – zachęca Jacek Bieliński, dyrektor wyścigu, zastępca prezesa MKS Karolina. Zawodnicy wystartują punktualnie o godz. 11.00.

Na mecie na najlepszych czekać będą atrakcyjne nagrody, a po sportowych emocjach na trasie wyścigu organizatorzy zapraszają na piknik, który odbędzie się na terenie „Koziarni”. – Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Odbędą się pokazy judo i strzelania z łuku tradycyjnego. W strefie aktywności na pewno doskonale będą się bawić najmłodsi uczestnicy pikniku. Nie zabraknie również pysznych potraw przygotowanych przez mieszkańców Nowic. Wystarczy wziąć ze sobą dobry humor, a my zadbamy o resztę – zachęca Teresa Gawron, prezes Stowarzyszenia „Nowice – nasza wieś”.
Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie www.mkskarolina.com.

Czytaj również

Wicemistrzyni z Mrowin

Medalista z Mrowin

Wyczyszczone rowy

Sukces goni sukces

Tanecznym krokiem

Strażacy wybierali

Walczyli w Czarnogórze

Tancerze amatorzy

Zagrali w FIFĘ

Po sesji w Dobromierzu

Mistrzowie tańca

Przybędzie Mikołaj