WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 31 lipca
im. Heleny, Ignacego

Polska: Odwrócona hipoteka w Polsce

Poniedziałek, 25 maja 2020, 18:37
Aktualizacja: 18:41
Autor: ts
Fot. ts
Odwrócona hipoteka umożliwia seniorom korzystanie z dodatkowych środków finansowych. Na czym polega to rozwiązanie i jakie są jego rodzaje? Ile można w ten sposób zyskać? Sprawdź, kto może dostać pieniądze z tytułu odwróconej hipoteki w Polsce.

Co to jest odwrócona hipoteka?
Porównywarka pożyczek pozwala na dobranie odpowiedniego rodzaju finansowania do naszych potrzeb. Mogą to być chwilówki, pożyczki na raty czy kredyty gotówkowe, a nawet pożyczki dla firm. Jeśli jednak posiadamy nieruchomość i chcemy zabezpieczyć swoją przyszłość, możemy skorzystać z alternatywy, jaką jest odwrócona hipoteka.

Ta usługa finansowa polega na tym, że posiadaną nieruchomość (mieszkanie czy dom) zamienia się na środki finansowe, które będą wykorzystane na poczet niepublicznych świadczeń emerytalnych. Co ciekawe, osoba korzystająca z odwróconej hipoteki zachowuje prawa do zamieszkiwania i korzystania z danego lokum objętego tą formą finansowania.

Rodzaje odwróconej hipoteki w Polsce
Odwróconą hipotekę można podzielić na dwa główne modele: kredytowy oraz sprzedażowy. Każdy z nich ma nieco inne zasady finansowania. Pierwszy z nich jest podobny do pożyczek z pozyczkaportal.pl - osoba korzystająca z kredytowego modelu odwróconej hipoteki otrzymuje finansowanie, a środki na jego spłatę pochodzą ze sprzedaży danego lokum.

Model sprzedażowy natomiast odnosi się do zapewnienia klientowi prawa do korzystania z nieruchomości i dysponowania środkami udzielonymi na podstawie jej wartości w wyniku przeniesienia praw własności.

Warto zaznaczyć, że ten pierwszy model funkcjonuje jako odwrócony kredyt hipoteczny, którego zasady reguluje ustawa z dnia 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. z 2016 r. poz. 786). Zasady działania modelu sprzedażowego określają natomiast przepisy Kodeksu cywilnego - art- 903-907 o rencie czy art. 908-916 dotyczące umowy dożywocia.

Odwrócona hipoteka - kto może skorzystać?
Aby móc dysponować środkami z tytułu odwróconej hipoteki, należy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim beneficjent musi mieć status osoby fizycznej, przy czym minimalny wiek to zazwyczaj 65 lat. Wnioskodawcy nie są weryfikowani w rejestrach dłużników np. BIK.

W przypadku zwykłych kredytów kluczowym wyznacznikiem jest zdolność kredytowa. Jeśli chodzi o odwróconą hipotekę, to nie ma to większego znaczenia, dlatego z tej formy finansowania mogą skorzystać także osoby z niską zdolnością do spłaty zobowiązania.
Ile pieniędzy można otrzymać z tytułu odwróconej hipoteki?

Umowa dotycząca odwróconej hipoteki określa m.in. sposób wypłaty świadczenia - instytucja finansowa może ją udostępniać cyklicznie lub przelać jednorazowo na wskazany numer konta bankowego. Wcześniej wspomniany dokument wyraźnie zaznacza także wysokość udzielonych środków.

Wartość świadczenia jest przede wszystkim zależna od samej wartości nieruchomości i przewidywanej długości życia wnioskodawcy. Choć polskie banki nie oferują obecnie odwróconej hipoteki, to istnieją na rynku fundusze hipoteczne proponujące takie rozwiązanie. Według tych instytucji dzięki odwróconej hipotece można zyskać do 3 000 zł miesięcznie w przypadku pieniędzy wypłacanych cyklicznie. Jednak całkowita wartość świadczenia często nie przekracza 50 proc. wartości nieruchomości.

Odwrócona hipoteka w Polsce - wady i zalety
Taki rodzaj finansowania sprawdzi się najlepiej w przypadku osób starszych, które nie chcą skorzystać z pożyczki dla emerytów. Największym plusem jest tu zdecydowanie możliwość zerwania umowy w dowolnym momencie i brak kontroli historii kredytowej. Jakie są inne zalety i wady odwróconej hipoteki?

Zalety:
● dostęp do dodatkowych środków,
● brak wymagań dotyczących zdolności kredytowej,
● możliwość zerwania obowiązującej umowy.

Wady:
● przy zerwaniu umowy konieczność zwrócenia pobranych pieniędzy,
● wysokość wypłaty w dużym stopniu zależna od wartości nieruchomości,
● po śmierci beneficjenta nieruchomość staje się własnością banku lub innej instytucji.

Czytaj również

Bezpieczniej na przejściach

Fotopułapki was zaskoczą

Usługi koszem podwieszanym – najlepsze rozwiązania z myślą o twoich potrzebach

Spis jest obowiązkowy

Zapachowe uciążliwości

Stawiają na ekologię