Sobota, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 1809
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Partnerstwo z Maldegem przypieczętowane

Piątek, 1 czerwca 2012, 8:14
Aktualizacja: 8:15
Autor: red
Gmina Świdnica: Partnerstwo z Maldegem przypieczętowane
Fot. użyczone
Partnerstwo może tylko wtedy być udane i trwałe, gdy uczestniczą w nim ludzie– mówiła w belgijskim ratuszu miasta Maldegem, wójt gminy Świdnica T. Mazurek. Uroczystości związane z podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy miastem Maldegem i gminą Świdnica odbyły się w ramach święta miast partnerskich, a tegorocznym ich gospodarzem było właśnie belgijskie Maldegem.

Burmistrzowie 5 miast partnerskich: Maldegem, Lampertheim, Wierden, Ermont i Adrii przyjęli zasadę organizacji wzajemnych spotkań, ale każdego roku w innym mieście. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były kwestie bezpieczeństwa publicznego. W porannym spotkaniu burmistrzów przedstawiciele policji prezentowali problemy z jakimi służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo spotykają się najczęściej. Omawiano podejmowane działania prewencyjne, wizje ich rozwiązania, podejmowane w tym zakresie czynności jak również osoby czy instytucje biorące udział w ich zwalczaniu.

Jednym z głównych celów działania Unii Europejskiej jest utrzymanie i rozwijanie Unii jako przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, w której zagwarantowana jest swoboda przepływu. Obywatele europejscy mają prawo do życia w wolności w dowolnym miejscu Unii Europejskiej, bez obawy przed prześladowaniami lub przemocą. Jednakże przestępczość międzynarodowa to zjawiska, które budzą obawy wielu współczesnych Europejczyków – mówił do przybyłych szefów miast partnerskich burmistrz miasta Maldegem Johan De Roo.

W sobotę, 26 maja br. w nowo wyremontowanym ratuszu miasta Maldegem wójt gminy Świdnica T. Mazurek, przewodnicząca Rady Gminy Świdnica R. Adamska i burmistrz Johan De Roo podpisali obustronną umowę partnerską. Świadkami tego niecodziennego wydarzenia byli Luc van den Brande, przewodniczący Komitetów Regionów, Marek Kuberski minister w Ambasadzie RP w Brukseli, a także burmistrzowie 4 europejskich miast partnerskich: Ermont(Francja), Lampertheim(Niemcy), Adria (Włochy), Wierden (Holandia).

Każde partnerstwo, tak i nasze ma swój początek. Połączyło nas miasto Lampertheim – nasz pierwszy partner, dla którego też Maldegem jest miastem partnerskim od 1967 roku. Podczas podpisywania pierwszej umowy podkreślaliśmy, że chcemy zbudować dom na mocnym fundamencie poprzez wzajemny dialog, wizyty i dobrą współpracę. I to się dzisiaj dzieje. Nasza rodzina partnerska, nasz dom się rozrasta i mam nadzieję, że ta rodzina w najbliższym czasie znów się powiększy. Pragnę podkreślić, że przedstawiciele miasta Maldegem, jak również Gminy Świdnica, mieli okazję do spotkań w Polsce i Belgii podczas różnych uroczystości, konferencji. To pozwoliło poznać tradycje, obyczaje obu państw, ale także zachęcić do wspólnego i trwałego działania. Aktywnie włączyliśmy młodzież. To właśnie ich spotkania w Maldegem i w Polsce odzwierciedlają żywą współpracę. Majowa wizyta w Gminie Świdnica, dwóch młodych mieszkańców Maldegem jest dowodem sympatii, przyjaźni i partnerstwa. Dlatego twierdzę, że tylko ten, kto poznał drugiego, tylko ten, kto miał okazję poznać inną kulturę, będzie potrafił docenić wartość partnerstwa. Życzę zatem, aby przyjaźń wyrastająca z wzajemnej współpracy była fundamentem wspólnej Europy – Europy pokoju i wolności – mówiła wójt gminy podczas oficjalnego przemówienia podczas podpisania umowy.

Tego typu współpraca między polską gminą i flamandzkim miastem jest w kontekście europejskich niezwykle istotna, nie tylko dla mieszkańców obu gmin. Jest także niezwykle cennym przykładem współpracy między Polską a Flandrią, której podwaliny stanowi Umowa o Współpracy między Rządem Flandrii i Polski podpisana po raz pierwszy przez oba Rządy w 1994 roku. Pragnę w tym miejscu podziękować władzom miasta Maldegem i organizacjom, które dbają o pamięć poległych 33 żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, spoczywających na cmentarzu w Adegem. Jestem przekonany, że współpraca między gminą Świdnica i miastem Maldegem będzie jeszcze bardziej perspektywiczna i owocna – mówił Marek Kuberski minister przy Ambasadzie RP w Brukseli.

Wizyta w Maldegem była okazją do zapoznania się z funkcjonującym w tym mieście przedsiębiorstwem utylizacji odpadów. To w aspekcie nowych przepisów i tzw. ustawy śmieciowej było dobrym przykładem jak inne kraje europejskie radzą sobie z problemem śmieci i ponownie je wykorzystują – mówili zgodnie przedstawiciele Rady Gminy Świdnica, uczestniczący w tej wizycie. Z uwagi na tegoroczny temat spotkania, jakim były kwestie bezpieczeństwa publicznego w programie wizyty nie mogło zabraknąć prezentacji i funkcjonowania komisariatu policji w Maldegem. Następnie poprzez wizytę w domu opieki społecznej, goście z miast partnerskich zapoznali się z systemem opieki i funkcjonowania tego typu placówek w Belgii.

Kolejnym punktem spotkania był wieczór europejski. Kilkuset gości z Polski, Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch i Francji uczestniczyło w swoistej wieży Babel. 3 dniową wizytę w mieście partnerskim zakończyło poranne nabożeństwo ekumeniczne i złożenie kwiatów przez delegację z gminy Świdnica na cmentarzu w Adegem, gdzie spoczywają m.in. polscy żołnierze.

Efekty wizyty już są. W lipcu br. 4 osobowa grupa młodzieży z gminy Świdnica po raz kolejny gościć będzie w Maldegem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group