Niedziela, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara
Czytających: 1683
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Spotkanie z rolnikami Gminy Strzegom

Środa, 28 marca 2012, 8:41
Aktualizacja: 8:43
Autor: red
Strzegom: Spotkanie z rolnikami Gminy Strzegom
Fot. użyczone
26 marca br. w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się spotkanie władz miasta z rolnikami Gminy Strzegom. Tematem spotkania były zmiany w przepisach dotyczące dopłat bezpośrednich, przekazanie informacji KRUS na temat możliwości umarzania składek, informacja Powiatowego Zespołu Doradców ze Świdnicy na temat prowadzonej działalności na terenie gminy oraz zasady szacowania strat w uprawach polowych spowodowane ujemnymi skutkami przezimowania roślin.

Zastępca burmistrza Wiesław Witkowski przedstawił także zasady gospodarki odpadami na terenie gminy w świetle nowej ustawy, zaś budżet na 2012 r. omówiła Lucyna Jurek, Skarbnik Gminy.
Gośćmi zaproszonymi byli: Mirosław Bożek, inspektor Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lucyna Jabłonka, inspektor ds. prewencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz doradcy z Powiatowego Zespołu Doradców w Świdnicy: Agnieszka Bekar i Helena Sozańska.

Ujemne skutki przezimowania upraw … i co dalej

-Czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewiduje wypłaty odszkodowań za skutki złego przezimowania upraw lub dopłaty z tym związane, czy też podejmuje jakieś inne poczynania zmierzające do likwidacji szkód powstałych z tego powodu? -pytali rolnicy. -Są podjęte pewne działania zmierzające do udzielania kredytów klęskowych- odpowiedział Mirosław Bożek.

Szacowanie szkód

- Podjęliśmy w tym temacie sporo działań. Otrzymaliśmy na mój wniosek zarządzenie Wojewody Dolnośląskiego powołujące gminną komisję ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, dotkniętych ujemnymi skutkami przezimowania na terenie Gminy Strzegom i w tym zakresie mamy zaplanowane dalsze działania. Rozpoczyna się procedura szacowania szkód -poinformował Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia.

Wnioski o oszacowanie strat w uprawach polowych

-Do dnia dzisiejszego wpłynęło do gminy 87 wniosków o oszacowanie strat w uprawach polowych. Zaplanowaliśmy, że powołana komisja orientacyjnie pojedzie w teren w dn. 28 marca br. do wsi -Olszany, Stawiska i Modlęcin, 29 marca - do wsi Tomkowice, Godzieszówek i Granica, 30 marca do wsi- Międzyrzecze, Stanowice i Grochotów, a 3 kwietnia do Bartoszówka i Strzegomia. Godziny zostaną ustalone z sołtysami wsi - powiedziała Alicja Czekajło. -Wszyscy rolnicy mogą liczyć na pomoc pracowników urzędu w wypełnieniu wniosków.

Wniosek o uruchomienie tzw. preferencyjnej linii kredytowej

-Burmistrz Strzegomia wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o uruchomienie tzw. preferencyjnej linii kredytowej. Wojewoda Dolnośląski, po zebraniu informacji o wielkości szkód na terenie całego Województwa Dolnośląskiego zwróci się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie tzw. kredytu klęskowego- wyjaśniła Alicja Czekajło.

Pomoc publiczna w rolnictwie

- Jeżeli rolnik ubiega się o udzielenie pomocy publicznej w rolnictwie, zgodnie z ustawą powinien do wniosku dołączyć zaświadczenia o tym, czy w latach 2010- 13 ubiegał się o taką pomoc lub przedłożyć oświadczenie własne, a także czy posiadał odroczenia, umorzenia lub ulgi w innych instytucjach, czy pobierał kredyty preferencyjne, dołączyć dokumenty związane z wydatkami poniesionymi w gospodarstwie domowym i zaświadczenia o dochodach członków rodziny- stwierdziła Ewa Michaluk, Naczelnik Wydziału Podatkowego.
Procedura umarzania składek na ubezpieczenie społeczne

-Jeśli rolnik opłacający składki na fundusz emerytalno- rentowy znajduje się chwilowo w trudnej sytuacji materialno- bytowej i nie może płacić składek, może się starać o odroczenie terminu płatności składek, rozłożenia zadłużenia na raty oraz zmniejszenia wysokości rat. Na razie nie mamy wytycznych mówiących o tym, że należy zastosować uproszczoną procedurę umarzania składek z tytułu klęsk - powiedziała Lucyna Jabłonka, inspektor ds. prewencji w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Świdnicy. Rolników zaskoczyła rozległa dokumentacja wniosku i niepewne nadzieje na ich realizację.

Pomoc de minimis, a przeorany materiał siewny

- Producenci rolni, którzy zużyli do siewu kwalifikowany materiał siewny lub elitarny mogą ubiegać się z tego tytułu o dopłatę, mającą charakter pomocy de minimis - zapewniła Helena Sozańska.

- Rolnicy, którzy zakupili materiał siewny, a w tej chwili w wyniku ujemnych skutków przezimowania musieli go przeorać mogą to zgłosić do ARR. W tym celu do złożonego wcześniej wniosku dołączają oświadczenie o szkodach w uprawach, na którym są podpisy dwóch świadków, potwierdzających, że materiał siewny został wysiany i zaorany- powiedziała Agnieszka Bekar.

Szczegółowe informacje dotyczące uzyskania dopłaty znajdują się na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego www.arr.gov.pl, w zakładce "Warunki uzyskania dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach pomocy de minimis w rolnictwie w 2012 r."

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group